Rusia kërkon lirimin e gruas në Danimarkë të akuzuar për spiunazh

Rusia kërkon lirimin e gruas në Danimarkë të akuzuar

Moska ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të një gruaje ruse të arrestuar në Danimarkë me dyshimin për spiunazh, tha një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme, duke akuzuar Kopenhagen për “persekutim”.

Inteligjenca daneze tha të martën se një shtetas rus ishte arrestuar me dyshimin se “mundësoi një shërbim të huaj të inteligjencës të vepronte në Danimarkë”.

Ambasada ruse në Kopenhagë “kërkon nga autoritetet daneze lirimin e menjëhershëm të bashkatdhetares sonë”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova.

Ajo shtoi se Kopenhaga nuk kishte dhënë “asnjë provë” për “aktivitetin e paligjshëm” të gruas dhe tha se rusët dhe ata me pikëpamje pro-ruse janë “të nënshtruar ndaj hakmarrjeve” në Danimarkë.

Arrestimi i gruas vjen pasi vendet perëndimore kanë arrestuar së fundmi shumë rusë të dyshuar për spiunazh.

Rusia ka kryer gjithashtu arrestime të profilit të lartë të perëndimorëve me akuza përfshirë spiunazhin, në një kohë të tensioneve ndërkombëtare për ofensivën e Moskës në Ukrainë.

Inteligjenca daneze tha të martën se i dyshuari pritej të lirohej pas marrjes në pyetje, por shtoi se “rasti është ende nën hetim”.

Ai tha se rasti kishte të bënte me raportet e mediave për një fond sovran të pasurisë ruse.

Transmetuesi publik danez DR dhe media të tjera partnere evropiane publikuan së fundmi raporte për fondin rus Pravfond.

Fondi, i cili u krijua nga autoritetet ruse, dyshohet për financimin e projekteve të dezinformimit, sipas dokumenteve të mbledhura nga DR.

Zakharova tha se fondi dhe grupet e tjera pro-ruse jashtë vendit po operojnë “në kushte të presionit të paprecedentë dhe ndonjëherë persekutimi nga autoritetet perëndimore, përfshirë Danimarkën”.

Së fundmi Polonia, Rumania dhe Britania e Madhe njoftuan arrestime të lidhura me spiunazh në favor të Moskës dhe dëbuan diplomatë rusë.

Rusia këtë muaj urdhëroi ndalimin e një francezi të akuzuar për mbledhjen e informacionit ushtarak rus dhe shkeljen e ligjit të “agjentëve të huaj”.

Rusia ka arrestuar disa shtetas perëndimorë vitet e fundit.

Gazetari amerikan Evan Gershkovich u arrestua me akuza “spiunazhi” në mars të vitit, duke u bërë gazetari i parë perëndimor që mbahet nga Moska me akuza spiunazhi që nga Bashkimi Sovjetik.

Ish-marinsi amerikan Paul Whelan po vuan një dënim me burg në Rusi pasi u dënua për spiunazh në vitin 2020.

EMISIONET