Rusia instalon raketa anti-ajrore në ndërtesat kryesore të Moskës në frikën e sabotimit

Rusia instalon raketa anti-ajrore në ndërtesat kryesore të

Shefat e Kremlinit kanë ngritur sisteme masive raketore anti-ajrore Pantsir-S1 në ndërtesat kryesore të Moskës mes pretendimeve të dyshimta të diversantëve ukrainas në Rusi.

Në mënyrë thelbësore, sistemet janë vendosur në ndërtesat qeveritare dhe politike, plus shtëpitë VIP në shenjë të paranojës së Kremlinit mbi shpërthimin e luftës civile për luftën në Ukrainë.

Inteligjenca ruse po nxjerr pretendime se spiunët e SBU të Kievit janë në Rusi dhe se ata mund të nisin një sulm në vende të njohura brenda Moskës.

Por ekspertët rusë thonë se ka më shumë gjasa që armët të synojnë të parandalojnë revoltën e elitës së militarizuar të Rusisë, si krerët e grupit Wagner apo edhe liderët çeçenë.

Ata mund të kenë akses për të sulmuar dronët që presidenti rus Vladimir Putin tani ka frikë se mund të vendosen kundër vetë Kremlinit.

Ekspertët thonë se kërcënimi për elitën e Kremlinit të Moskës nga brenda nuk vjen nga Kievi, por nga lideri i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin dhe shefi çeçen, Ramzan Kadyrov.

Të dy burrat, edhe pse deri më tani besnikë ndaj Putinit, kanë qenë të ashpër ndaj forcave të rregullta ushtarake ruse, të cilat kanë dështuar deri më tani në luftën e tyre në Ukrainë.

Ekspertët thonë se asnjë objektiv i infrastrukturës si qendrat e transportit apo urat nuk janë mbrojtur në të njëjtën mënyrë.

EMISIONET