Rusia dhe Turqia nënshkruajnë dërgimin e një grupi të dytë S-400 në Ankara

Rusia dhe Turqia nënshkruajnë dërgimin e një grupi të

Rusia dhe Turqia kanë nënshkruar një kontratë për të dërguar në Ankara grupin e dytë të sistemeve anti-ajrore S-400, njoftoi agjencia e lajmeve TASS duke cituar kreun e shërbimit të bashkëpunimit ushtarak rus.

Dërgesa e parë e S-400 në Turqi kishte zemëruar SHBA-në, aleatin e Ankarasë në NATO, i cili u përgjigj duke vendosur sanksione ndaj zyrtarëve turq të mbrojtjes.

EMISIONET