Rrëzohet autobusi me pelegrinë në Kroaci, 12 të vdekur, 43 të plagosur

Dymbëdhjetë njerëz kanë vdekur 43 të tjerë janë plagosur, 18 prej të cilëve janë rënë, kur një autobus me besimtarë është rrëzuar afër Varshavës në verilindje të Kroacisë, mëngjesin e 6 gushtit 2022.

Aksidenti ka ndodhur në orën 05:40 të mëngjesit dhe autobusi që është aksidentuar ka targa polake, ka thënë policia.

 “Autobusi ishte nisur të shkonte në pelegrinazh në Megjugorje”, ka thënë Ministri kroat i Punëve të Brendshme, Bozhinoviç.

Ende nuk dihet shkaku i aksidentit, informon Reuters. 

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Segmenti i rrugës që çon drejt kryeqytetit kroat Zagreb, është mbyllur për trafik.

Pasagjerët ishin pelegrinët e rritur që po udhëtonin për në Medjugorje, një faltore katolike romake në Bosnjën jugore, u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm kroat Davor Bozinoviç.

Rrëzohet autobusi me pelegrinë në Kroaci, 12 të vdekur, 43

Rrëzohet autobusi me pelegrinë në Kroaci, 12 të vdekur, 43

EMISIONET