Rikthehet transporti publik në rajonin Tigray të Etiopisë të prekur nga konflikti

Rikthehet transporti publik në rajonin Tigray të Etiopisë të

Qeveria etiopiane bëri të ditur se përgatitjet janë finalizuar për të rifilluar shërbimet e transportit publik tokësor në rajonin më verior të vendit, të prekur nga konflikti, Tigray.

Ministria Etiopiane e Transportit dhe Logjistikës tha se udhëzimet u janë dërguar shoqatave të transportit publik për të filluar transportin tokësor nga Addis Ababa, kryeqyteti i Etiopisë, në rajonin Tigray, raportoi Fanta Broadcasting Corporate (FBC) e lidhur me shtetin.

Sipas Ministrisë së Transportit dhe Logjistikës, shërbimi do të nisë sapo ta miratojë komiteti kombëtar ministror, ​​i kryesuar nga ministri i Paqes i vendit.

Ai tha se shërbimi do të fillojë në zona duke përfshirë kryeqytetin rajonal Mekele, Axum dhe Shire, ndër të tjera.

Në fund të muajit të kaluar, Ethiopian Airlines rifilloi fluturimet e saj për në Mekele, kryeqyteti i rajonit Tigray të vendit të kontrolluar nga rebelët.

Rifillimi i fluturimeve thuhet se do të mundësojë ribashkimin e familjeve, do të lehtësojë rivendosjen e aktiviteteve tregtare, do të stimulojë fluksin turistik dhe do të sjellë shumë më tepër mundësi që do t’i shërbejnë shoqërisë.

Rifillimi i shërbimeve bazë, i cili përfshin gjithashtu telekomin dhe bankat, erdhi pas një marrëveshjeje të përhershme të ndërprerjes së armiqësive të nënshkruar në 2 nëntor midis qeverisë etiopiane dhe Frontit Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF), i cili tani kontrollon rajonin më verior.

Marrëveshja përfshin gjithashtu rivendosjen e ligjit dhe rendit, rivendosjen e shërbimeve dhe aksesin e papenguar në furnizimet humanitare.

Etiopia, kombi i dytë më i populluar i Afrikës, ka parë një konflikt shkatërrues midis trupave aleate të qeverisë dhe forcave besnike të TPLF për dy vitet e fundit, gjë që la mijëra të vdekur dhe miliona të tjerë në nevojë urgjente për ndihmë humanitare.

EMISIONET