Putini zotohet të 'stabilizojë' rajonet e aneksuara ndërsa Ukraina po fiton

Putini zotohet të 'stabilizojë' rajonet e aneksuara

Situata në katër rajone të aneksuara nga Rusia do të stabilizohet, është zotuar Vladimir Putin.

Presidenti rus njoftoi aneksimin e Luhanskut, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Kherson javën e kaluar pas referendumeve të vetëshpallura, të pa njohura ndërkombëtarisht.

Betimi i tij erdhi pasi Ukraina tha se rimori fshatrat në Luhansk dhe Kherson.

Ajo kontrollon pjesë të konsiderueshme të dy rajoneve të tjera dhe ka bërë fitime të fundit në Donetsk.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia do të rimarrë çdo territor që kishte humbur.

Duke u përballur me pyetjet për humbjet e fundit, ai u tha gazetarëve: "Nuk ka asnjë kontradiktë këtu. Ata do të jenë me Rusinë përgjithmonë, do të kthehen."

Në një fjalim para mësuesve në ditën e mësuesve rusë, Putin tha se do të "zhvillonte me qetësi" territoret e aneksuara.

Por Andrey Kartopolov, kryetari i komitetit të mbrojtjes të Dumës Shtetërore, i tha medias shtetërore se Rusia duhej të ndalonte të gënjejë për atë që po ndodhte në fushën e betejës, duke thënë se rusët nuk ishin budallenj.

Forcat ukrainase po bëjnë fitime si në jug ashtu edhe në lindje.

Serhiy Haidai, guvernatori ukrainas i Luhansk, i tha BBC të mërkurën se gjashtë fshatra në rajon ishin rimarrë.

Dhe presidenti Zelensky më vonë tha se Ukraina kishte çliruar tre fshatra të tjerë në rajonin jugor të Kherson./BBC/

EMISIONET