Putini po përgatit një provë bërthamore në kufirin ukrainas

Putini po përgatit një provë bërthamore në kufirin

Mbështetja ushtarake amerikane për Ukrainën "e shtyn situatën më afër pikës së rrezikshme të një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Rusisë dhe NATO-s".

Kështu deklaroi zëvendësdrejtori i departamentit për mospërhapjen dhe kontrollin e armëve të Ministrisë së Jashtme të Moskës, Konstantin Vorontsov, gjatë një takimi në OKB.

Një provë bërthamore në kufijtë e Ukrainës. Pas ditëve të përshkallëzimit verbal mbi kërcënimin atomik të Rusisë, Vladimir Putin do të ishte gati për një gjest demonstrues shqetësues për të ngritur edhe më tej shiritin në konfrontimin me Perëndimin. 

Sipas Times, alarmi u ngrit nga një raport i inteligjencës dërguar nga NATO tek vendet anëtare: një raport në të cilin paralajmëron për teste të mundshme të forcës në Moskë përmes simulimeve që përfshijnë përdorimin e kokave bërthamore.

Krahas testit të mundshëm të hipotezuar tashmë paralajmërimi i ri do të përfaqësohej nga një tren ushtarak i divizionit bërthamor që lëviz drejt Ukrainës.

Sipas një burimi të nivelit të lartë të mbrojtjes perëndimore të cituar nga gazeta britanike, shfaqja më e mundshme e forcës së Putinit përmes përdorimit të armëve bërthamore do të ndodhte në Detin e Zi, por "nuk është e pamundur" që lideri i Kremlinit të mund të përdorte një taktikë armë bërthamore në Ukrainë. 

EMISIONET