Putin lëshon në betejë Terminatorët pasi Ukraina po i shkatërron tanket me raketat britanike

Putin lëshon në betejë Terminatorët pasi Ukraina po i

Në përpjekje për të forcuar arsenalin rus, Vladimir Putin ka vendosur më të fund të dërgojë në Ukrainë automjetet e tij ushtarake "Terminator".

BMPT-të, ose mjetet luftarake mbështetëse të tankeve siç janë përcaktuar,  u panë pranë Severodonetsk në rajonin e Luhansk. 

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar një video që tregon mjetet e blinduara shumë të lavdëruara në rajonin Donbas në Ukrainën lindore, të cilat janë krijuar për të mbështetur njësitë e këmbësorisë që luftojnë në zonat urbane.

"Ata janë të përfshirë në shkatërrimin nga zjarri të pozicioneve ukrainase, automjeteve të blinduara dhe ekuipazheve të sistemeve raketore antitank", tha një burim i mbrojtjes për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA Novosti.

Ai është i pajisur me granatahedhës, sisteme antitank dhe armë të vogla, dhe u mbiquajt Terminator nga prodhuesit e tij Uralvagonzavod.  

Terminatori u zhvendos në kufirin ukrainas në shkurt. Është e paqartë pse gjeneralët e Putinit e kanë vonuar vendosjen e tij deri më tani.

Një teori është se komandantët e tij të rrethuar nuk besojnë se ajo është aq pushtuese sa sugjeron emri i saj.

Vendosja e BMPT Terminator vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar një dëm të madh në tanket kryesore të ushtrisë së Putinit, tankun T-90M, ku  trupat ukrainase vazhdojnë t'i fshijnë ato me raketa.

Ukraina tha këtë javë se forcat e saj të armatosura kishin shkatërruar tanket ruse të armikut në rajonin e Donbasit duke përdorur raketa Brimstone të prodhuara nga Britania.

EMISIONET