Putin i ulur sipër tankut, artisti francez vendos “fshehurazi” skulpturën në mes të Nju Jork-ut

Putin i ulur sipër tankut, artisti francez vendos “fshehurazi”

Presidenti rus Vladimir Putin u shfaq në një shesh lojrash në Central Park të Nju Jorkut të hënën mbrëma i ulur në një tank.

Sigurisht ju ai i vërteti, por një skulpturë e kuqe e ndezur e Putinit u vendos atje nga artisti francez James Colomina.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Colomina mori meritat për skulpturën, e cila përshkruan Putinin të ulur mbi një tank lufte në miniaturë, në një postim në Instagram.

“Kjo skulpturë synon të denoncojë absurditetin e luftës dhe të nxjerrë në pah guximin e fëmijëve kur përballen me situata të dhunshme, katastrofike të shkaktuara nga të tjerët”, shkruante Colomina.

Bota e artit i përgjigjet pushtimit rus të Ukrainës duke anuluar shfaqjet dhe duke ndërprerë lidhjet

Ai postoi disa foto të fëmijëve duke luajtur pranë skulpturës.

Colomina është i njohur për skulpturat e tij të kuqe të ndezura në rrugë, shpesh të instaluara në mënyrë të fshehtë në vende publike pa ndonjë paralajmërim paraprak.

Në prill, ai vendosi një skulpturë tjetër me një mesazh kundër luftës: një fëmijë ushtar që mbante një pushkë që shndërrohet në trëndafil, e vendosur në Francë.

Dhe vitin e kaluar ai ngriti dy skulptura në ngjyrën e kuqe të firmës së tij në Berlin si koment për 32 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, sipas grupit të galerive në pronësi franceze Galeries Bartoux.

EMISIONET