Putin dhe Erdogan u takuan (VIDEO)

Putin dhe Erdogan u takuan (VIDEO)

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan u takuan në Soçi, raportojnë agjencitë ruse.

Siç ishte paralajmëruar edhe më parë, dy liderët fillimisht do të bisedojnë privatisht dhe më pas do t'u bashkohen delegacionet.

Në delegacionin turk bëjnë pjesë ministri i Jashtëm, Ministri i Mbrojtjes dhe shefi i shërbimit inteligjent.

Kremlini njoftoi se të dy presidentët do të diskutojnë energjinë dhe zgjerimin e lidhjeve tregtare dhe ekonomike.

“Në përputhje me marrëveshjet e arritura në takimin dypalësh të presidentëve në Teheran më 19 korrik, është planifikuar të diskutohet në detaje bashkëpunimi ruso-turk, duke përfshirë perspektivat për zgjerimin e mëtejshëm të lidhjeve tregtare dhe ekonomike dhe zbatimin, si dhe si projekte të përbashkëta strategjike në sektorin e energjisë”, thuhet në deklaratën e Kremlinit.

Putin dhe Erdogan do të diskutojnë gjithashtu çështjet aktuale botërore.

Ky është takimi i dytë mes Erdoganit dhe Putinit në 17 ditë, pasi ata u takuan më herët në Teheran, në takimin trepalësh me presidentin iranian Ebrahim Raisi.

Të dy udhëheqësit do të diskutojnë gjithashtu luftën në Ukrainë dhe marrëveshjen e korridorit të eksportit të grurit. Turqia dhe Kombet e Bashkuara ndërmjetësuan kohët e fundit një marrëveshje midis Kievit dhe Moskës për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase.

Sipas Kremlinit, në axhendë është edhe shitja e mundshme e dronëve luftarakë nga Turqia, anëtare e NATO-s. Menjëherë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, Erdogan tha se nuk do të braktiste marrëveshjet e armëve me Rusinë.

Putin së fundmi la të kuptohet se Rusia do të bashkëpunojë me prodhuesin turk të dronëve "Baryaktar", të cilët ushtria ukrainase i përdor kundër forcave ruse. 

Turqia mban marrëdhënie të ngushta si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë dhe konsiderohet si ndërmjetëse mes dy vendeve.

EMISIONET