Putin bën thirrje për krijimin e qendrave të trajnimit ushtarak me Bjellorusinë

Putin bën thirrje për krijimin e qendrave të trajnimit ushtarak

Presidenti rus Vladimir Putin i kërkoi sot qeverisë së tij të negociojë krijimin e qendrave të përbashkëta të trajnimit ushtarak me Bjellorusinë, fqinjin e saj dhe një nga aleatët e saj të paktë që po mbështesin sulmin ndaj Ukrainës.

Në një dekret të lëshuar sot, Putin udhëzoi ministrat e tij të mbrojtjes dhe të jashtëm që të negociojnë me Minskun për krijimin e qendrave të tilla, pa dhënë detaje.

Një aleate e Rusisë, Bjellorusia ka shërbyer si bazë e pasme për trupat ruse për të sulmuar Ukrainën që nga 24 shkurti i kaluar, por ushtria bjelloruse deri më tani është përmbajtur nga përfshirja në luftime në tokën ukrainase.

Në mes të tetorit, Bjellorusia dhe Rusia kishin njoftuar krijimin e një force të përbashkët ushtarake, e cila, sipas Minskut, kishte një mision thjesht "mbrojtës".

Të dy vendet kanë kryer stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në baza të përhershme, duke nxitur zëra në vijimësi  se ushtria bjelloruse gjithashtu mund të nisë një sulm ndaj Ukrainës.

lufta ne ukraine vladimir putin bjellorusi

EMISIONET