Presidenti Putin reklamon armët ruse te partnerët e huaj: Të gjitha janë testuar në fushëbetejë

Presidenti Putin reklamon armët ruse te partnerët e huaj: Të

Presidenti rus,Vladimir Putin,reklamoi të hënën armët ruse për aleatët e tij të huaj, duke i garantuar se të gjitha  ato ishin testuar në fushën e betejës.

"Ne jemi të gatshëm t'u ofrojmë aleatëve dhe partnerëve llojet më moderne të armëve - nga armët e vogla te automjetet e blinduara dhe artileria, avionët luftarakë dhe mjetet ajrore pa pilot," tha Putin në fjalimin televiziv në hapjen e një forumi ushtarak jashtë Moskës.

Ai tha se armët ruse vlerësohen nga profesionistët ushtarakë për "besueshmërinë, cilësinë dhe më e rëndësishmja, efikasitetin e lartë".

“Pothuajse të gjitha janë përdorur në operacione të vërteta luftarake më shumë se një herë”, shtoi ai.

Putin vlerësoi gjithashtu aleatët e "shumtë" të Rusisë pasi vendi e gjen veten gjithnjë e më të izoluar që nga fillimi i ndërhyrjes ushtarake në Ukrainën fqinje.

Uashingtoni dhe Brukseli e kanë goditur Moskën me një breshëri sanksionesh gjymtuese, duke e shtyrë Putinin të kërkojë tregje të reja dhe të forcojë lidhjet me kombet në Afrikë dhe Azi.

"Ne e vlerësojmë shumë që vendi ynë ka shumë aleatë, partnerë dhe njerëz me mendje në kontinente të ndryshme. Këto janë shtete që nuk përkulen para të ashtuquajturit hegjemon," tha Putin.

Ai shtoi se Rusia "ushqen historikisht lidhje të forta, miqësore dhe vërtet të besueshme" me vendet e Amerikës Latine, Azisë dhe Afrikës. 

Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i armëve në botë pas Shteteve të Bashkuara, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SPIRI), por vitet e fundit shifrat e eksportit të saj kanë qenë në rënie të vazhdueshme.

Megjithatë, kreu i konglomeratit shtetëror të mbrojtjes Rostec, Sergei Chemezov, tha të hënën se veprimet ushtarake në Ukrainë nuk kanë ndikuar në eksportet e armëve.

"Këtë vit ne kemi nënshkruar tashmë kontrata me klientët e huaj me vlerë mbi 16 miliardë dollarë. Kjo shifër tejkalon disa shifra vjetore për 10 vitet e fundit," tha Chemezov në forum siç citohet nga agjencitë ruse të lajmeve.

EMISIONET