Presidenti i Koresë së Jugut kërkon miratimin e parlamentit për arrestimin e liderit të opozitës

Presidenti i Koresë së Jugut kërkon miratimin e parlamentit

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, ka nënshkruar një mocion ku kërkon miratimin parlamentar për të arrestuar liderin e opozitës Lee Jae-myung me akuza të dyshuara për korrupsion, njoftuan mediat lokale të martën.

Të hënën, prokurorët kërkuan një urdhër arresti për Lee nga një gjykatë lokale, pak pasi ai u transferua në një spital pasi shëndeti i tij u përkeqësua në ditën e 19-të të një greve urie të organizuar kundër drejtimit të punëve shtetërore nga qeveria Yoon, sipas Seul- bazuar në Agjencinë e Lajmeve Yonhap.

Gjykata ia dorëzoi kërkesën qeverisë pasi parlamentit i kërkohet të heqë imunitetin e Lee nga arrestimi.

Lee është akuzuar për shkelje të besimit dhe akuza për korrupsion dhe përfshirjen e tij të supozuar në dërgimin e parave të paligjshme të një kompanie në Korenë e Veriut.

EMISIONET