Policia në Indi fajëson minjtë se kanë ngrënë 200 kg kanabis

Policia në Indi fajëson minjtë se kanë ngrënë 200

Policia në Indi ka fajësuar minjtë për shkatërrimin e afro 200 kg kanabis të sekuestruar dhe të mbajtur në stacionet e policisë.

"Minjtë janë kafshë të vogla dhe ata nuk kanë frikë nga policia. Është e vështirë të mbrosh drogën prej tyre," tha një gjykatë në shtetin Uttar Pradesh.

Gjykata i kishte kërkuar policisë që të siguronte depozitimin si provë në rastet e shitjes së drogës.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Gjykatësi përmendi edhe tre raste në të cilat marihuana u asgjësua nga brejtësit.

Gjykatësi Sanjay Chaudhary tha në një urdhër se kur gjykata i kërkoi policisë të paraqiste drogën e sekuestruar si provë, u tha se 195 kg kanabis ishte "shkatërruar" nga minjtë.

Në një rast tjetër që përfshin 386 kg drogë, policia paraqiti një raport duke thënë se "një pjesë" e kanabisit ishte "ngrënë nga minjtë".

Gjykatësi Chaudhary tha se rreth 700 kg marijuanë e sekuestruar nga policia ishte e shtrirë në stacionet e policisë në rrethin Mathura dhe se "e gjitha ishte nën rrezikun e infektimit nga minjtë".

Ai tha se policia nuk kishte ekspertizë për t'u marrë me këtë çështje pasi minjtë ishin "shumë të vegjël". Mënyra e vetme për të mbrojtur mallrat e sekuestruara nga "minj të tillë të patrembur", shtoi ai, ishte të shitej në ankand si barna për laboratorët e kërkimit dhe firmat e mjekësisë, me të ardhurat që do t'i shkonin qeverisë.

Deputeti Singh, një zyrtar i lartë i policisë së qarkut Mathura, u tha gazetarëve se një pjesë e marijuanës së ruajtur në stacionet e policisë në afërsi të tij ishte "dëmtuar për shkak të shirave të dendur" dhe nuk ishte shkatërruar nga minjtë.

Në vitin 2018, tetë oficerë policie argjentinase u pushuan nga puna pasi fajësuan minjtë për zhdukjen e gjysmë ton kanabis nga një magazinë policie. Por ekspertët kundërshtuan pretendimin, duke thënë se kafshët nuk kishin gjasa të ngatërronin ilaçin me ushqimin dhe "nëse një grup i madh minjsh do ta kishin ngrënë atë, shumë kufoma do të ishin gjetur në magazinë".

Një studim i publikuar në vitin 2019 zbuloi se kur minjtë e laboratorit iu dha brumë i lidhur me kanabis, ata "priheshin të bëheshin më pak aktivë dhe temperatura e trupit të tyre gjithashtu u ul".

Në vitin 2017, policia në shtetin lindor të Biharit kishte fajësuar minjtë për konsumimin e mijëra litrave alkool të konfiskuar, një vit pasi shteti ndaloi shitjen dhe konsumimin e alkoolit.

Në vitin 2018, teknikët që mbërritën për të rregulluar një makinë parash që nuk funksiononte në shtetin e Assam zbuluan se kartëmonedhat me vlerë më shumë se 1.2 milion rupi (14,691 dollarë) ishin copëtuar dhe fajtorët e dyshuar ishin minjtë.

EMISIONET