Plani për të zëvendësuar Biden/ Si do ta rrëzojnë Clinton, Obama, Pelosi dhe Schumer presidentin?

Plani për të zëvendësuar Biden/ Si do ta rrëzojnë

Pothuajse çdo herë që Presidenti Joe Biden shfaqet në publik këto ditë, ai nxit debatet: A do të tërhiqet Joe i moshuar nga gara e vitit 2024? A do të detyrohet të tërhiqet?

Në incidentin e fundit, ish-presidenti Barack Obama u pa të shtunën duke zgjatur dorën Biden-it dhe në dukje duke e drejtuar Komandantin e Përgjithshëm 81-vjeçar nga skena në një mbledhje fondesh në Los Anxhelos.

Dhe kjo erdhi pasi Biden qëndroi i palëvizur dhe nguli sytë në vakuum për një minutë të plotë në një festë të 11-të qershorit në Shtëpinë e Bardhë të hënën, ndërsa të tjerët këndonin dhe kërcenin rreth tij. Përfundimisht, Philonise Floyd, vëllai i të ndjerit George Floyd, vuri re pauzën shqetësuese të Bidenit dhe e mbështolli krahun rreth tij për ta ndihmuar.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates po mohon që videon virale ku Biden shfaqet i ngrirë, duke e quajtur atë një ‘meme të rreme’ që po shpërndahej. nga mediat.

Por duket se sado ujë të ftohtë të hedhin mbi këtë zjarr të furishëm spekulimesh lidhur me fushatën e Bidenit apo Partisë Demokratike, amerikanët nuk do të shtyhen nga teoria ezZëvendësimit të madh të Joe Biden.

Është ideja që në njëfarë mënyre Presidenti do të zëvendësohet si kandidat i Partisë Demokratike përpara zgjedhjeve të 2024-ës.

“Të braktisësh shkollën do të ishte një rrezik i madh. Por ka një prag nën të cilin vazhdimi i vrapimit është një rrezik më i madh”, shkroi mësuesi i sondazhit Nate Silver në mediat sociale javën e kaluar.

‘A jemi akoma atje? Unë nuk e di. Por është më se e drejtë të pyesësh’. Silver, themeluesi i uebsajtit FiveThirtyEight, vuri në dukje se vlerësimi mesatar i miratimit të Biden kishte arritur një nivel të ri të ulët prej 37.4 përqind. Dhe kryesorja në mesin e shqetësimeve të votuesve është mosha e Biden, për të cilën Silver arriti në përfundimin se ishte, ‘një shqetësim jashtëzakonisht i kuptueshëm, pasi Biden duket/vepron në moshën e tij dhe është shumë i jashtëzakonshëm për të kërkuar punën deri në moshën 86 [vjeç]’.

Kolumnist i Atlantic, Mark Leibovich vulosi mizorisht Presidentin ‘Ruth Bader Biden’ në fillim të këtij muaji.

Kjo është një referencë për gjyqtaren e ndjerë të Gjykatës së Lartë Ruth Bader Ginsberg, e cila dikur zemëroi disa liberalë duke refuzuar të tërhiqej gjatë presidencës së Barack Obamës dhe më pas vdiq gjatë mandatit të Donald Trump, duke lejuar presidentin republikan të emërojë një drejtësi konservatore.
Dhe James Carville, organizatori politik pas fushatave presidenciale të Bill Klintonit, tha rreptësisht këtë muaj se Biden nuk duhej të kishte kandiduar për rizgjedhje.

Tani, një përpjekje e fundit nga mbështetësit e Bidenit për të heshtur kritikët e tij brenda partisë mund të rezultojë të jetë zhbërja e tij përfundimtare.

Sipas udhëheqësit demokrat, guru i fushatës së Obamës, David Axelrod, ekipi i Bidenit planifikoi një nga debatet më të hershme presidenciale në histori (27 qershor në CNN) për t’u provuar kundërshtarëve se Joe nuk do të shkojë askund.

Por gambiti mbart një rrezik të jashtëzakonshëm.

Ndërsa një performancë efikase e debatit nga Biden mund të ndihmojë në grumbullimin e demokratëve pas tij – një gabim i rëndësishëm vetëm do të nxiste më shumë debatet mbi zëvendësimin.

Ish-këshilltari dhe eksperti i sondazheve të Clinton, Mark Penn sugjeroi se debati në CNN do të jetë shansi i fundit i Biden për të siguruar votuesit se ai është i përshtatshëm për këtë detyrë. “Ata kanë hedhur qëllimisht dorezën për një debat të hershëm,” tha Penn, duke shtuar ” mendoj se kjo do të jetë pika në të cilën amerikanët do të gjykojnë: është ai gati për një mandat tjetër apo jo.”

DailyMail.com ka mësuar se nëse Joe pengohet në përballjen e parë me Trump ose nëse numri i mbështetësve të tij vazhdon të bjerë, do të duhet një front i bashkuar i madhështorëve liberalë për ta bërë Joe-n të tërhiqet.

“Të vetmit njerëz që mund ta detyronin atë të largohej do të ishin Barack Obama, Bill Clinton, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer” , tha një strateg demokrat për DailyMail.com. “Do të duhej të ishin të katër së bashku.”

Dhe procesi do të ishte me rrezik të lartë.

Kolumnisti politik Joe Klein teorizoi në një buletin të kohëve të fundit se nëse Biden do të tërhiqej, ‘një kandidat i ri energjik – mos më pyet kush – mund të fitojë mbi vendin me një fjalim të vetëm në kongres’ në gusht.

Në skenarin e Klein, shpëtimtari i partisë Demokratike do të mbante një fjalim frymëzues të stilit të Obamës, i ngjashëm me fjalimin e famshëm të Barack në Konventën Demokratike të vitit 2004, që do të bashkonte shpejt demokratët e pakënaqur dhe të pavarurit e moderuar.

Klein shkroi se mospëlqimi i jashtëzakonshëm i Partisë Demokratike ndaj Trumpit do të bashkonte çdo fraksion të pakënaqur pas një kandidati të ri.
Sidoqoftë, ekziston një ndërlikim tjetër i mundshëm.

Si lider i njohur i Partisë Demokratike, një Biden kokëfortë mund të refuzojë të japë dorëheqjen dhe të luftojë për ditën e zgjedhjeve, edhe pse partia bëhet më e zemëruar me performancën e tij.

Biden është jashtëzakonisht krenar për arritjet e tij të mandatit të parë, për të cilat ai – pa dyshim – mburret se janë më domethënëse se triumfet e presidentëve të tjerë modernë. Megjithëse të jemi të drejtë, Biden ishte ai që mundi Trump në 2020.

Për më tepër, ndërsa Biden respekton Pelosin, Klintonin dhe Schumer-in, pakënaqësia e tij në rritje ndaj Obamës është bërë, me dhimbje, e qartë.

Ish-presidenti mbështeti në mënyrë të famshme Hillary Clinton në 2016 ndaj Bidenit në zgjedhjet paraprake demokrate dhe madje thuhet se u përpoq të ndalonte zëvendëspresidentin e tij të kandidonte në 2020.

Ironikisht, si Barack ashtu edhe Michelle Obama duket se kanë mbajtur qëllimisht distancën e tyre nga Shtëpia e Bardhë Biden – duke e ditur se paraqitjet e tyre publike shkaktojnë nostalgji për ditët kur votuesit i pëlqenin të nominuarit e tyre.

Barack Obama bëri një paraqitje të shkurtër në darkën shtetërore të Shtëpisë së Bardhë për presidentin kenian në fund të majit dhe Michelle nuk ishte askund në dukje.

Sipas një burimi demokrat, zonja Obama, e cila nuk ka ndjenja të ngushta personale për Bidenët, e injoroi ftesën.

Ai incident shqetësues në mbledhjen e fondeve demokrate të mbajtur në Teatrin Peacock në qendër të Los Anxhelosit të shtunën mbrëma vetëm nënvizoi optikën shqetësuese për fushatën e Bidenit.

Videoja tregon Biden duke i dhënë audiencës një gisht të madh përpara se të dalë i ngurtë duke i ngulur sytë mbi turmën. Obama, ende duke buzëqeshur dhe duke përshëndetur, merr Biden për dore dhe i jep një tërheqje të butë për të dalë nga skena.

Makina e Partisë Demokratike tani ka zgjedhur të mbajë një nominim në internet, të kompletuar me një ‘programim virtual’, për të zgjedhur zyrtarisht Biden si kandidatin e tyre përpara konventës së DNC në Çikago në mes të gushtit.

Një pjesë e arsyes për të shkuar drejt ‘virtuale-s’ është të sigurohet një proces më i kontrolluar nëse partia vendos të zgjedhë një kandidat zëvendësues.

Në atë rast, udhëheqësit e lartë demokratë do të miratonin në heshtje kandidatin zëvendësues paraprakisht.

Ai person nuk do të ishte zv.Presidentja Kamala Harris, sipas burimeve, të cilat vërejnë se Harris tashmë i është dashur të shmangë një shtytje për ta zëvendësuar atë.

‘Nuk bëhet thjesht Kamala. Kamala bëhet i nominuar vetëm nëse Biden vdes”, tha një konsulent i hapur.

Një tjetër person i brendshëm politik demokrat beson se Harris dështoi aq keq si zëvendëspresidente, saqë e bëri gati të pamundur që Biden të tërhiqej – sepse partisë do t’i duhej të përballej me goditjen progresive të kalimit të presidentes së parë të mundshme me ngjyrë.

Pra, nëse jo Harris, atëherë kush?

Strategët teorizojnë se demokratët do të duhet të zhvillojnë një ngjarje publike për të transferuar në mënyrë simbolike pushtetin nga Biden te kandidati i ri, në të cilin Biden, Obama, Clinton, Schumer dhe Pelosi do të prezantonin dhe miratonin publikisht atë.

Ata gjithashtu do të duhet të bindin Harrisin që të japëmbështetjen e saj pas zëvendësuesit, gjë që do të ishte një përvojë e dhimbshme për dikë që e mbron të ardhmen e tyre politike.

Të gjithë demokratët mund të kenë disa vendime të dhimbshme përpara. Biden ka thënë se demokracia amerikane është në linjë në zgjedhjet e 2024.

Nëse partia e tij bindet se ai do të humbasë, ata do të ndihen të detyruar të ndërmarrin veprime drastike – ndoshta edhe të paimagjinueshme.

EMISIONET