Përplasen dy trena në Barcelonë, 155 persona të lënduar

Përplasen dy trena në Barcelonë, 155 persona të lënduar

Të paktën 155 persona janë lënduar pasi dy trena u përplasën në periferi të Barcelonës, thanë shërbimet e urgjencës.

Përplasja, e cila ndodhi rreth orës 07:50 , ndodhi në një stacion në rajonin verilindor të Katalonjës të Spanjës.

Mediat lokale raportuan se trenat po udhëtonin në të njëjtin drejtim dhe u përplasën ndërsa njëri ishte i parkuar në stacion.

Është e paqartë se si ka ndodhur aksidenti dhe zyrtarët ende nuk kanë komentuar.

Zyrtarët e urgjencës shkruajtën në Twitter se përplasja ndodhi në stacionin Montcada i Reixac - Manresa, rreth 12 km (7 milje) nga qendra e qytetit.

Duke shkruar në Twitter, shërbimet e urgjencës thanë se 150 persona ishin "në një gjendje të lehtë" dhe pesë të tjerë ishin lënë "në një gjendje më pak të rëndë".

Ata shtuan se tre persona janë transferuar në spital.

Lëvizja e trenave u ndërpre për një kohë të shkurtër në disa linja për shkak të aksidentit, tha qeveria rajonale.

Duke përshkruar momentin e përplasjes, një pasagjere i tha gazetës Ser Catalunya se kishte përjetuar "një goditje të jashtëzakonshme" dhe tha se "njerëzit po bërtisnin".

Një tjetër pasagjer i tha RAC1, një radio lokale, se "treni ishte plot dhe vagoni im, i cili ishte i fundit, ishte plotësisht plot" në momentin e përplasjes.

Ministrja spanjolle e Transportit Raquel Sánchez tha se ajo po monitoronte nga afër situatën dhe u uroi "shërim të shpejtë" të plagosurve, shkruan BBC.

EMISIONET