Përmbanin 60 ton eksploziv, flet zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit: Ndaluam rreth 350 raketa që u hodhën nga Irani, kërcënimi është për…

Përmbanin 60 ton eksploziv, flet zëdhënësi i Forcave të

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) Daniel Hagari tha se mbrojtja izraelite pengoi me sukses sulmin nga Irani gjatë natës.

Përafërsisht 350 raketa u hodhën nga Irani, Iraku, Jemeni dhe Hezbollahu i Libanit, i cili mbante rreth 60 ton eksploziv, tha ai.

Hagari tha se nuk ishte vetëm Izraeli që kërcënohej, por e gjithë Lindja e Mesme, duke theksuar se forcat iraniane kapën gjithashtu një anije me flamur portugez.

“Irani dëshiron të përshkallëzojë rajonin. Deri më tani ai punonte përmes përfaqësuesve të tij, por tani zbuloi fytyrën e tij të vërtetë,” tha Hagari në një deklaratë video të dielën.

Presidenti izraelit Isaac Herzog i tha CNN se dronët e Iranit po vrasin njerëz në të gjithë botën përmes përfaqësuesve të tij dhe bota duhet t’i rezistojë dhe të thotë jo.

EMISIONET