Izraeli intensifikon sulmet në Gaza, ndërhyn nga toka

Izraeli intensifikon sulmet në Gaza, ndërhyn nga toka

Ushtria izraelite ka intensifikuar sulmin e saj ndaj Gazës, ndërsa militantët palestinezë vazhdojnë të gjuajnë me raketa në Izrael në ditën e pestë të luftimeve.

Ushtria e Izraelit tha se forcat ajrore dhe tokësore ishin të përfshira në sulme ditën e sotme, por nuk kishin hyrë në Gaza.

Një reporter i BBC në Gaza tha se kishte bombardime të mëdha që përfshinin anije me armë, avionë luftarakë dhe helikopterë.

Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në Gaza dhe 7 në Izrael që kur filluan luftimet të hënën.

Ndërkohë, turmat hebreje dhe izraelito-arabe kanë luftuar brenda Izraelit, duke e bërë Presidentin e tij të paralajmërojë për luftë civile.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz urdhëroi një "përforcim masiv" të forcave të sigurisë për të shtypur trazirat e brendshme që kanë sjellë arrestimin e më shumë se 400 personave.

Policia thotë se arabët izraelitë kanë qenë përgjegjës për shumicën e problemeve dhe hedh poshtë akuzën se ata po qëndrojnë pranë ndërsa bandat e të rinjve hebrenj synojnë shtëpitë arabe.

Në Gaza, palestinezët nga frika e një ndërhyrje nga trupat izraelite kanë ikur nga zonat afër kufirit me Izraelin. Ushtria izraelite tha se kishte kryer një operacion brenda natës për të shkatërruar një rrjet të tuneleve të Hamasit, por asnjë trupë nuk kishte hyrë në Gaza.

Ndërkohë Hamasi lëshoi ​​tre breshëri të tjera që arrinin në rreth 55 raketa në total në Izrael të enjten më 13 maj  në mbrëmje. Një grua 87-vjeçare vdiq pasi. Zonat e tjera përfshirë Ashkelon, Beersheba dhe Yavne ishin gjithashtu në shënjestër.

Në një deklaratë ditën e sotme, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se operacioni ushtarak izraelit kundër militantëve palestinezë në Gaza do të vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme. Ai tha se Hamas, grupi islamik që sundon Gaza, do të paguante një çmim të rëndë.

Dhuna e kësaj jave në Gaza dhe Izrael është më e keqja që nga viti 2014. Fillimisht u nxit nga disa javë tension izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor që çoi në përplasje në një vend të shenjtë nga myslimanët dhe hebrenjtë.

Të enjten, ushtria izraelite vendosi rreth 7,000 trupa të ushtrisë dhe tanke pranë kufirit të saj me Gaza. Ai tha se një ofensivë tokësore në Gaza ishte një mundësi që po merrej në konsideratë, por një vendim ende nuk ishte marrë.

Ndërsa luftimet hynë në ditën e pestë, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres bëri thirrje për "një de-përshkallëzim të menjëhershëm dhe ndërprerjen e luftimeve në Gaza dhe Izrael".

Thirrjet e ndërkombëtarëve drejtuar udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë deri më tani kanë dështuar të prodhojnë një marrëveshje armëpushimi.

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka thënë se grupi është gati për një armëpushim "reciprok" nëse bashkësia ndërkombëtare bën presion ndaj Izraelit për të "shtypur veprimet ushtarake" në xhaminë e diskutueshme al-Aqsa në Jeruzalem.

EMISIONET