"Kjo lopë rri në shtëpi gjatë gjithë kohës!" Gratë e mërzitura oligarke po i bezdisin burrat e tyre

"Kjo lopë rri në shtëpi gjatë gjithë

Ato pushuan në jahte luksoze, fluturuan në Perëndim për udhëtime të shkurtra pazaresh dhe u trajtuan me trajtime të shtrenjta bukurie jashtë vendit. 

Por çfarë po bëjnë tani gratë e oligarkëve rusë, në një kohë kur nuk lejohen më të ushtrojnë hobit e tyre të preferuar dhe janë në “arrest shtëpie”?

Me sa duket, sanksionet e vendosura nga Perëndimi nuk po ndikojnë vetëm në depozitat e fryra të miqve super të pasur të Putinit. Ato gjithashtu po ushtrojnë një tendosje të madhe të gjendjes së tyre psikologjike. Sepse gratë që rrinë në shtëpi, padyshim që ua bëjnë nervat copë burrave.

Një sociologe austriak e ka kuptuar këtë dhe raporton në "Spiegel" se çfarë po bëjnë në të vërtetë sanksionet brenda shoqërisë së oligarkëve. 

Elisabeth Schimpfössl e njeh botën e super të pasurve rusë brenda dhe jashtë. Gjatë viteve të fundit, ajo ka intervistuar 80 oligarkë dhe botoi ndër të tjera librin e saj "Rusët e pasur: Nga oligarkët në borgjezi".

Schimpfössl tani po vëren se si struktura po rrënohet sepse, për shembull, njerëzit e prekur nga sanksionet nuk mund të kenë më asetet e tyre. 

Schimpfössl: "Deri vonë, nëse gruaja juaj po ju shqetësonte nervat, mund ta dërgonit atë në një jaht për disa javë ose të shkonit në një udhëtim për pazar në Milano".

Një mik, i cili është i lidhur mirë në kozmosin e oligarkëve, citoi një nga super të pasurit duke e etiketuar gruan e tij si "një lopë të bezdisshme" e cila gjatë gjithë kohës rrinte ulur në shtëpi.

Për shumë prej të prekurve, ky është me sa duket një efekt anësor shumë i hidhur i sanksioneve.

Pas sanksioneve kundër oligarkëve rusë, pasardhësit e tyre tani po sulmojnë Putinin.

Me shqetësimin në rritje, oligarkët tani po përpiqen të sillen sikur të mos kishin të bënin me tiranin e Kremlinit, Vladimir Putin. 

"Askush nuk dëshiron të përfundojë në listat e sanksioneve dhe ata që janë tashmë të sanksionuar ndihen të trajtuar në mënyrë të padrejtë."

Megjithatë, për Schimpfössl-in, kjo është një shtirje për t'u parë:

"Të gjithë ata që u pasuruan në Rusi kërcenin rreth Kremlinit".

Muaj më parë, fëmijët e disa oligarkëve kishin dënuar publikisht luftën e Putinit në Ukrainë përmes mediave sociale, ndoshta edhe nga frika e humbjes së jetës së tyre luksoze.

Sofia Abramovich, vajza e ish-pronarit të Chelsea Roman Abramovich, një nga oligarkët më të famshëm të epokës së Putinit, shkroi në Instagram:

"Gënjeshtra më e madhe dhe më e suksesshme e Kremlinit është se të gjithë rusët qëndrojnë pas Putinit.”

Elizaveta Peskowa, vajza e zëdhënësit të Kremlinit Dmitry Peskov guxoi të postonte një "Jo luftës" në një story në Instagram.

Maria Yumasheva, e bija e këshilltarit të Putinit, Valentin Yumashev dhe mbesa e ish-presidentit Boris Yeltsin postoi mes të tjerash flamurin ukrainas.

Me gjithë padurimin e saj, Elisabeth Schimpfössl e konsideron të vogël mundësinë që miliarderët rusë të shkëputen nga Putini gjatë luftës.

Kushdo që dëshiron të vazhdojë të jetë i suksesshëm, sipas sociologes, duhet të vazhdojë t'i nënshtrohet Kremlinit.

"Kjo lopë rri në shtëpi gjatë gjithë
Sofia Abramovich, vajza e ish-pronarit të Chelsea

EMISIONET