Pamje tronditëse nga India, uji merr para shtëpinë si të ishte prej letre, të paktën 26 viktima

Pamje tronditëse nga India, uji merr para shtëpinë si të

Të paktën 26 persona janë vrarë nga përmbytjet në Indinë jugore, pasi shirat e dendur shkaktuan daljen e lumenjve nga shtrati, duke ndërprerë qarkullimin midis qyteteve dhe fshatrave.

BBC raporton se mes viktimave janë 5 fëmijë.Ekziston frika se numri i të vdekurve mund të rritet pasi shumë njerëz rezultojnë  të zhdukur.

Disa shtëpi dhe njerëz u bllokuan në rrethin e Kottayam në shtetin Kerala.

Kottayam dhe Idukki janë dy nga rrethet më të prekura në shtet, ku ditët e reshjeve të shumta kanë shkaktuar rrëshqitje vdekjeprurëse të tokës.

Lumenjtë e fryrë kanë larë gjithashtu urat që lidhin shumë fshatra të vegjël.

Ushtria indiane, marina dhe forcat ajrore kaluan fundjavën duke pastruar zonat e prekura për të mbijetuarit, ndërsa banorët e prekur nga përmbytjet u thanë mediave lokale se komunitete të tëra janë shkatërruar  nga reshjet e dendura.

Në mediat sociale qarkullon një video që tregon se si uji merr para shtëpinë, e shkul me themel dhe e "shkatërron" si të ishte prej letre.

“Shtëpia iku. Ishte jeta ime. Gjithçka është zhdukur,"  ka thënë një banor i prekur nga përmbytjet./Ora News/

EMISIONET