Pamje rrënqethëse, kamerat kapin momentin kur 12 vjeçari tentohet të rrëmbehet pak minuta pasi ishte zhdukur i vëllai

Pamje rrënqethëse, kamerat kapin momentin kur 12 vjeçari

Pamjet rrëqethëse kanë kapur momentin kur një djalë 12-vjeçar du tërhoq zvarrë nga shtëpia e tij nga një burrë i maskuar pak minuta pasi vëllai i tij u rrëmbye.

Pamjet e kamerave janë marrë në një shtëpi në Padbury Street në Moora, në rajonin e brezit të grurit të Australisë Perëndimore, rreth orës 4 të mëngjesit të së premtes.

Ajo tregon një burrë të maskuar i veshur me një parukë duke hyrë nga një portë, në shtëpi dhe më pas duke dalë me Fabianon 12-vjeçar zbathur.

Burri i dyshuar të jetë 34-vjeçari Jonathon Richard Anthony u pa duke marrë në krah djalin.

Por ndërsa burri u përpoq ta merrte, Fabiano e shtyu dhe vrapoi përsëri në shtëpi ku i tha Brayden Pitkethly - një mik i familjes që jeton në pronë çfarë kishte ndodhur.

“Fabiano ishte i frikësuar dhe dridhej”, tha Pitkethly për The West Australian.

Dyshja më pas kuptuan se vëllai tetë-vjeçar i Fabianos, James, ishte zhdukur pasi ai dyshohet se ishte rrëmbyer disa çaste më parë.

"Unë vrapova përpara dhe poshtë rrugës (por) nuk mund të shihja askënd," tha zoti Pitkethly.

"Kështu që unë u hodha në makinë dhe kërkova nëpër qytet derisa policia arriti në shtëpi."

Policia iu bashkua kërkimit të furishëm në kërkim të djalit tetë vjeçar.

James ishte zhdukur për gati tre orë kur Z. Pitkethly dhe Fabiano e dëgjuan atë duke bërtitur: "Unë jam këtu".

Policia e gjeti djalin në një shtëpi aty pranë dhe arrestoi Anthony.

Inspektorja e Policisë së WA-së, Kareene Santoro tha se veprimet e Fabianos çuan në zgjidhjen e shpejtë të 'incidentit shumë traumatik'.

"Guximi për të dalë nga ajo situatë ishte i jashtëzakonshëm dhe të shkosh dhe të lajmërosh një të rritur menjëherë për atë që kishte ndodhur ishte një punë vërtet e mirë prej tij," tha inspektori Santoro.

EMISIONET