Orteku godet dhjetëra alpinistë në majën e Himalajeve

Orteku godet dhjetëra alpinistë në majën e Himalajeve

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra janë zhdukur pasi një ortek goditi një ekip alpinistësh në Himalajet indiane.

34 kursantët dhe shtatë instruktorë po praktikoheshin  kur u goditën në zbritjen e tyre nga një majë në shtetin verior të Uttarakhand.

Tetë persona nga grupi besohet se janë shpëtuar dhe pjesa tjetër janë bllokuar në një çarje, thonë shpëtimtarët.

Moti i keq po pengon kërkimet.

Raportet e mediave lokale thonë se numri i viktimave mund të rritet ndjeshëm.

Grupi përbëhej nga kursantë nga Instituti i Alpinizmit Nehru aty pranë. Ai tha se ata ishin kthyer nga mali Draupadi Danda kur orteku ra.

Autoritetet u alarmuan rreth orës 09:30 me orën lokale të martën thanë punonjësit e shpëtimit.

"Ne kemi konfirmim për katër vdekje nga 33 personat e bllokuar. Rreth tetë prej tyre tashmë janë shpëtuar dhe pjesa tjetër janë bllokuar," i tha agjencisë së lajmeve AFP Ridhim Aggarëal nga Forca Shtetërore e Reagimit ndaj Fatkeqësive.

Përpjekjet e shpëtimit do të vazhdojnë për aq kohë sa të lejojë moti, tha ai.

Më herët, shefi i policisë së Uttarakhand, Ashok Kumar i tha agjencisë së lajmeve Reuters: "Forcat Ajrore Indiane po bëjnë një zbërthim ajror të malit ku ndodhi kjo. Nuk është e lehtë të arrish në vend."

EMISIONET