Opozita greke paraqet mocion censurimi për skandalin e përgjimeve të telefonave

Opozita greke paraqet mocion censurimi për skandalin e përgjimeve

Kreu i partisë më të madhe opozitare të Greqisë paraqiti një mocion censurimi kundër qeverisë konservatore të mërkurën, duke akuzuar kryeministrin Kyriakos Mitsotakis për orkestrimin e përgjimeve masive të aleatëve dhe armiqve politikë.

Çështja, ende nën hetim nga prokurorët, doli në gusht kur Nikos Androulakis, kreu i partisë socialiste PASOK, partia e tretë më e madhe e Greqisë, tha se shërbimi i inteligjencës i vendit përgjonte bisedat e tij në 2021.

Muajin e kaluar, një gazetë e majtë raportoi se më shumë se 30 njerëz, përfshirë ministra, kishin qenë nën mbikëqyrjen e shtetit nëpërmjet malware telefonik.

Zjarrfikësi i majtë Alexis Tsipras, një ish-kryeministër nga viti 2015 deri në vitin 2019, tha se pasardhësi i tij ishte organizatori i mbikëqyrjes masive të politikanëve, gazetarëve dhe zyrtarëve të sigurisë.

Të martën, Tsipras mori konkluzionet e një hetimi të veçantë të kryer nga autoriteti i pavarur i privatësisë së telekomunikacionit ADAE.

"Për gjashtë muajt e fundit, shoqëria greke ka qenë dëshmitare e zbulimit të një numri të paimagjinueshëm të përgjimeve telefonike, devijimi më i thellë nga sundimi i ligjit që vendi ka parë në historinë e tij moderne," tha Tsipras në parlament.

"Ne kemi një detyrë historike për të vepruar," tha ai përpara se të njoftonte se partia e tij do të paraqesë në parlament një mocion censurimi.

Mitsotakis ka mohuar çdo keqbërje. Ai ka thënë se nuk ka qenë në dijeni se telefoni i Androulakis ishte përgjuar dhe nuk do ta kishte lejuar kurrë, por shtoi se përgjimi ishte i ligjshëm.

Qeveria, e cila kontrollon 156 deputetë në parlamentin prej 300 vendesh, ka akuzuar opozitën e majtë për shpifje.
Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në Greqi në pranverë, tha Mitsotakis këtë muaj. Partia e tij kryeson në sondazhet e opinionit.

EMISIONET