Një i vdekur dhe pesë të plagosur pasi shpërthime të mëdha tronditën bazën ajrore ushtarake ruse në Krime

Një i vdekur dhe pesë të plagosur pasi shpërthime të

Të paktën një person vdiq dhe pesë të tjerë u plagosën pasi municionet shpërthyen në një aeroport në Krimenë e aneksuar nga Moska të martën, 9 gusht, thanë zyrtarët rusë.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se municionet shpërthyen në bazën Saki dhe theksoi se instalimi nuk ishte granatuar.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se po kërkonte të përcaktonte arsyen e shpërthimeve, por tregoi se fusha ajrore nuk ishte në shënjestër të një sulmi.

Dëshmitarët i thanë Reuters se dëgjuan të paktën 12 shpërthime rreth orës 15:20 me orën lokale nga baza ajrore Saky pranë Novofedorivka në bregun perëndimor të Krimesë. Ata e përshkruan shpërthimin përfundimtar rreth 30 minuta më vonë si më të fortë.

Zyrtarët në Moskë kanë paralajmëruar prej kohësh Ukrainën se çdo sulm ndaj Krimesë do të shkaktonte hakmarrje masive.

EMISIONET