“Ne kemi vdekur brenda”, çifti i tronditur nga zjarri në dasmën me 113 të vdekur

“Ne kemi vdekur brenda”, çifti i tronditur nga zjarri në

Një nuse dhe dhëndër, festa e dasmës së të cilëve përfundoi në tragjedi pasi një zjarr vrau më shumë se 100 të ftuar të tyre, janë të shkatërruar dhe nuk mund të jetojnë më në komunitetin e tyre.

Revan, 27 vjeç dhe nusja Haneen, 18, ndihen “të vdekur brenda” pavarësisht se i mbijetuan zjarrit, i cili filloi brenda një sallë të mbushur plot dasmorë në Qaraqosh, provincën Nineveh në Irakun verior.

Revan tha për Sky News se humbi 15 anëtarë të familjes së tij në zjarr, duke shtuar se nusja “nuk mund të flasë” pasi humbi 10 të afërm, përfshirë nënën dhe vëllain e saj. Në gjendje kritike është edhe babai i saj.

Të paktën 150 të tjerë u plagosën.

Zjarri i dasmës në Irak: Nusja dhe dhëndri nuk mund të jetojnë në komunitetin e tyre pasi zjarri vrau më shumë se 100

“Kjo ishte, ne nuk mund të jetojmë më këtu. Dua të them, sa herë që përpiqemi të kemi pak lumturi, na ndodh diçka tragjike dhe e shkatërron lumturinë. Pra, është më mirë që ne të largohemi ”, shtoi Revan. “Është e vërtetë që ne ulemi këtu përpara jush të gjallë. Por brenda ne jemi të vdekur. Ne jemi të mpirë. Ne jemi të vdekur brenda”, tha ai.

Dasma e së martës mbrëma kishte rreth 900 të ftuar. Ndërsa raportet fillestare për shkakun e zjarrit ishin fishekzjarrët e nisura për kërcimin e çiftit, Revan beson se zjarri filloi disi në tavan: “Mund të ketë qenë një qark i shkurtër, nuk e di. Por zjarri filloi nga tavani. E ndjemë vapën… Kur dëgjova kërcitjen dhe pashë në tavan”, tha ai. “Pastaj tavani filloi të shkrihej. U deshën vetëm pak sekonda”.

Videoja që është shfaqur tregon çiftin duke kërcyer ndërsa copa të zjarrta bien nga tavani.

Gjatë vallëzimit, siç tha 27-vjeçari, ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike dhe kur është kthyer rryma ka “parë zjarr” në tavan. Pikërisht atëherë njerëzit filluan “të bërtasin dhe të iknin”.

Ai vazhdoi të përshkruante ndihmën e gruas së tij, e cila nuk mund të ecte për shkak të fustanit të nusërisë. “E kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja zvarrë dhe të përpiqesha ta nxjerr nga hyrja e kuzhinës. Ndërsa njerëzit largoheshin, njerëzit e shkelnin atë. Këmbët e saj janë të lënduara”.

Revan tha se kishte vetëm një zjarrfikës, i cili “nuk funksionoi”.

Çifti i ri është shumë i trishtuar. “Të afërmit tanë, miqtë tanë, të dashurit tanë janë zhdukur të gjithë. Dy ditë më parë ne varrosëm dajën e Hanen dhe dy vajzat e tij. Dje varrosëm dajën tjetër të saj. Sot varrosëm vajzën e tij dhe nënën e saj. Babai i saj është në gjendje kritike”, tha Revan.

EMISIONET