Nancy Pelosi: Netanyahu duhet të japë dorëheqjen, ka qenë pengesë për zgjidhjen me dy shtete në konfliktin izraelito-palestinez

Nancy Pelosi: Netanyahu duhet të japë dorëheqjen, ka qenë

Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, tha se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka qenë një pengesë për zgjidhjen me dy shtete në konfliktin izraelito-palestinez.

Pelosi i bëri këto komente në një intervistë për kanalin televiziv irlandez, RTÉ’s Six One News, gjatë një vizite në Irlandë.

“Ne e njohim të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten. Ne refuzojmë politikën dhe praktikën e Netanyahut. E tmerrshme. Çfarë mund të jetë më e keqe se ajo që ai ka bërë si përgjigje?” tha Pelosi.

Përfaqësuesja demokrate nga shteti i Kalifornisë tha se kryeministri ka qenë një pengesë në rajon prej vitesh dhe duhet të japë dorëheqjen.

“Unë nuk e di nëse ai ka frikë nga paqja, i paaftë për paqen, apo thjesht nuk dëshiron paqe. Por ai ka qenë një pengesë për zgjidhjen me dy shtete,” tha Pelosi.

SHBA vazhdon të mbështesë fuqimisht një zgjidhje me dy shtete, në mes të një sulmi ushtarak izraelit kundër palestinezëve në Rripin e Gazës.

Muajin e kaluar, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer kërkoi zgjedhje të reja në Izrael për të zëvendësuar Netanyahun.

Vërejtjet e Pelosit erdhën pasi Dhoma e Përfaqësuesve miratoi projektligjet e ndihmës së huaj të shtunën që cakton 60.8 miliardë dollarë për Ukrainën, 26.4 miliardë dollarë për Izraelin dhe 8 miliardë dollarë për aleatët Indo-Paqësor për të kundërshtuar Kinën.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë brutale ushtarake në territorin palestinez që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze, Hamas, i cili vrau më pak se 1200 njerëz.

Afro 34,200 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe më shumë se 77,000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së madhe të nevojave.

Lufta izraelite, tani në ditën e 200-të, ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

EMISIONET