Moska për SHBA: Përfshirja juaj më e thellë në Ukrainë paraqet rreziqe

Moska për SHBA: Përfshirja juaj më e thellë në

Rusia po përpiqet t'i bëjë Shtetet e Bashkuara të kuptojnë se përfshirja në rritje e Uashingtonit në konfliktin në Ukrainë paraqet rreziqe në rritje, tha sot zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov, sipas agjencive ruse të lajmeve.

Moska ka thënë vazhdimisht se mbështetja ushtarake perëndimore për Ukrainën po e zgjat konfliktin, tashmë në muajin e tij të dhjetë, ndërsa krijon rrezikun e një konfrontimi të mundshëm të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe Perëndimit.

“Ne po u dërgojmë sinjale amerikanëve se linja e tyre e përshkallëzimit dhe përfshirja edhe më e thellë në këtë konflikt është e mbushur me pasoja të tmerrshme. Rreziqet po rriten”, citohet të ketë thënë Ryabkov nga agjencia e lajmeve Interfax.

Një zyrtar amerikan i tha Reuters më herët se një linjë speciale "de-përshkallëzimi" midis trupave ruse dhe amerikane ishte përdorur një herë që nga fillimi i luftës.

Ai gjithashtu thuhet se tha se Moska "nuk kishte zgjidhje" përveçse të anulonte bisedimet me SHBA-në mbi inspektimet sipas traktatit të ri të kontrollit të armëve bërthamore START.

Drejtori i CIA-s, Ëilliam Burns, u takua me Sergei Naryskin, kreun e inteligjencës ruse, në Ankara, Turqi, dy javë më parë dhe e paralajmëroi atë për pasojat e përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore nga Rusia, tha Shtëpia e Bardhë.

Rusia thotë se çështjet e diskutuara ishin të ndjeshme dhe nuk pranoi të komentonte mbi to. Moska mohon se ka kërcënuar me një sulm bërthamor mbi Ukrainën dhe thotë se Perëndimi mban përgjegjësinë për rritjen e retorikës bërthamore rreth konfliktit./protothema.gr/

EMISIONET