Moska këmbëngul sërish: Sulmi në sallën e koncerteve nga shërbimet sekrete ukrainase

Moska këmbëngul sërish: Sulmi në sallën e koncerteve

Sekretari rus i Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev tha sot se “shërbimet speciale ukrainase” ishin pas sulmit terrorist pranë Moskës dhe se “Ukraina është nën kontrollin e Shteteve të Bashkuara”, ndërsa Moska vazhdon përpjekjet e saj të vazhdueshme për të lidhur këtë sulm terrorist me Kievin.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kishin paralajmëruar Kremlinin për sulmin e planifikuar të Shtetit Islamik në Khorasan, kanë hedhur poshtë pretendimet e Moskës dhe kanë thënë se grupi islamik mban përgjegjësinë e plotë për sulmin.

Patrushev, i cili nuk dha detaje të pretendimeve të tij, shtoi se “ambasada ukrainase në Taxhikistan po rekruton luftëtarë”, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Në të njëjtën kohë, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se ka pasur një “rritje të konsiderueshme” në radhët e ushtrisë ruse që nga sulmi terrorist i 22 marsit. Ai beson se këta rekrutë të rinj janë të motivuar nga dëshira për t’u hakmarrë për viktimat e sulmit në Bashkinë e Crocus.

Sipas ministrisë, njerëzit deklarojnë se motivimi kryesor është hakmarrja për viktimat e sulmit.

“Në total, rreth 16,000 civilë kanë nënshkruar kontrata për të marrë pjesë në operacionin special ushtarak (që nënkupton luftën kundër Ukrainës) në dhjetë ditët e fundit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes të postuar në Telegram.

Fushata e rekrutimit po vazhdon në Rusi përmes rrjeteve sociale. Posterat e rrugëve reklamojnë ushtrinë ruse dhe premtojnë kushte tërheqëse për ushtarët e ardhshëm.

Në të njëjtën kohë, Rusia ka filluar fushatën e saj të rekrutimit pranveror që përfshin dhjetëra mijëra të rinj të moshës nga 18 deri në 30 vjeç.

Kremlini siguron se rekrutët e rinj nuk do të dërgohen në Ukrainë. Megjithatë, fushata vjen në një kohë kur shumë rusë i frikësohen rekrutimit të ri dhe shumë analistë besojnë se Moska do të përpiqet të përdorë sulmin terrorist në qytetin Crocus për të nxitur një rekrutim të ri masiv.

EMISIONET