Ministri i Jashtëm kinez braktis darkën gala të ASEAN-it

Ministri i Jashtëm kinez braktis darkën gala të ASEAN-it

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi u largua pak para fillimit të një darke gala të ministrave të jashtëm të ASEAN-it gjatë një takimi të enjten në Kamboxhia dhe u pa duke u larguar nga vendi me një automjet, thanë dëshmitarët.

Wang Yi përshëndeti përfaqësuesit e mediave nga larg teksa hyri në vendin e darkës dhe më pas u largua pa dhënë një arsye, sipas reporterëve të Reuters.

Dy dëshmitarë okularë që punonin në vendngjarje i thanë Reuters se Wang Yi u pa duke u larguar me një automjet.

Darka u ndoq nga dhjetëra ministra të jashtëm, duke përfshirë Sekretarin e Shtetit të SHBA Anthony Blinken, japonezin Yoshimasa Hayashi dhe diplomatë të lartë nga Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN).

EMISIONET