Mijëra protestojnë në Madrid kundër samitit të NATO-s

Mijëra protestojnë në Madrid kundër samitit të NATO-s

Duke mbajtur flamujt e ish-Bashkimit Sovjetik, mijëra persona protestuan në  Madrid  të dielën kundër një samiti të NATO-s që do të zhvillohet në kryeqytetin spanjoll javën e ardhshme.

Mes sigurisë së rreptë, udhëheqësit e vendeve anëtare do të takohen në  Madrid  midis 29-30 qershorit, ndërsa organizata përballet me sfidën e paprecedentë të pushtimit rus të Ukrainës.

NATO pritet të marrë në konsideratë ofertën, e kundërshtuar nga Turqia anëtare e aleancës, për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Kombet nordike aplikuan në vazhdën e sulmit rus në Ukrainë. Presidenti rus Vladimir Putin e quan luftën një operacion ushtarak special, ai thotë se pjesërisht i përgjigjet pranimit në NATO të vendeve të tjera pranë kufijve të Rusisë post-sovjetike që nga vitet 1990.

“Jam ngopur (me) këtë biznes armësh dhe vrasjesh njerëzish. Zgjidhja që ata propozojnë është më shumë armë dhe luftëra dhe ne gjithmonë paguajmë për të. Pra, jo NATO, asnjë bazë (ushtria), le të shkojnë amerikanët dhe të na lënë të qetë pa luftëra dhe armë”, tha Concha Hoyos, një banore në pension në  Madrid, për Reuters.

Një tjetër protestues, Jaled, 29 vjeç, tha se NATO nuk ishte zgjidhja për luftën në Ukrainë.

Organizatorët pretenduan se 5,000 njerëz iu bashkuan marshimit, por autoritetet në  Madrid  thanë se numri ishte 2,200.

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Jose Manuel Albares, tha në një intervistë se samiti do të fokusohej gjithashtu në kërcënimin nga krahu jugor i Evropës në Afrikë, në të cilin ai tha se Rusia përbën një kërcënim për Evropën.

EMISIONET