Mbreti i Norvegjisë shtrohet në spital me ethe

Mbreti i Norvegjisë shtrohet në spital me ethe

Mbreti i Norvegjisë Harald V, 85 vjeç, është shtruar në spital për analiza për shkak të etheve, njoftoi Pallati të enjten.

Monarku, i cili është në fron prej 31 vitesh, ka shfaqur probleme të shumta shëndetësore vitet e fundit: Covid, operacion në gju në 2021 dhe probleme me frymëmarrjen një vit më parë.

Gjendja e tij është "stabile", sipas një deklarate të shkurtër të Pallatit.

Mbreti, detyrat e të cilit janë kryesisht simbolike, ju nënshtrua gjithashtu një operacioni në vitin 2003 për kancerin e fshikëzës, më pas një operacion tjetër në 2005 për problemet e valvulave të zemrës, i cili u zëvendësua në një operacion tjetër në 2020.

Një atlet i mprehtë dhe marinar i shquar, Harald V, i cili mori pjesë në mënyrë specifike në kampionatin botëror të lundrimit javën e kaluar, refuzon të heqë dorë.

Ai u shfaq në formë të shkëlqyer në Gjenevë të Zvicrës, ku kishte shkuar për të garuar në varkën me vela “Sira” në kuadër të kampionatit botëror të 8 metrave. I pasionuar pas lundrimit, babai i Princit të Kurorës Haakon dhe Princeshës Martha Louise merr pjesë në disa regatta në mbretërinë e tij dhe jashtë saj çdo vit. 

Për meritën e tij, një fitore me ekuipazhin e tij në kampionatet botërore në 1987 dhe Evropën në 2005. Ai gjithashtu ka tre olimpiada në meritë: Olimpiadën e Tokios në 1964  ku ai ishte, në moshën 27 vjeç, Meksikë në 1968 dhe Mynih në 1972.

Tre vjet më parë, ai u përball veçanërisht me homologun e tij, Mbretin Felipe VI  të Spanjës, gjatë Kupës së Mbretit në Palma de Mallorca. 

Nipi i Haakon VII, Harald V ishte i pari në linjën e pasardhësit të fronit norvegjez. Pas vdekjes së babait të tij Olaf V, ai e pasoi atë në fron më 17 janar 1991.

EMISIONET