Masakër në bashki/ Vritet kryebashkiaku, i ati dhe 15 të tjerë

Masakër në bashki/ Vritet kryebashkiaku, i ati dhe 15 të

Persona të armatosur kanë qëlluar për vdekje Conrado Mendoza Almeda, kryebashkiakun e San Miguel Totolapan, Meksikë, dhe të paktën 17 të tjerë, thonë zyrtarët.

Atentatorët sulmuan bashkinë e San Miguel Totolapan në orën 14:00 të mërkurën.

Për sulmin është fajësuar banda kriminale Los Tequileros, e cila është e lidhur me një kartel të fuqishëm droge.

KËTU LAJMET MINUTË PAS MINUTE

Në masakër u vranë edhe oficerë policie dhe punonjës të këshillit, si dhe babai i kryebashkiakut.

Pas sulmit, Ministria e Mbrojtjes njoftoi se po vendoste njësi të ushtrisë dhe marinës në zonë për të gjetur personat e armatosur.

Guvernatorja e Guerreros, Evelyn Salgado Pineda, shkroi në Twitter duke thënë se ndiente keqardhje të thellë për vdekjet.

Pak para sulmit, anëtarët e dyshuar të Los Tequileros kishin publikuar një video në rrjetet sociale duke njoftuar kthimin e tyre në rajon.

EMISIONET