Malta e gatshme të njohë shtetin palestinez

Malta e gatshme të njohë shtetin palestinez

Malta është e gatshme të njohë Palestinën si shtet, kur kjo njohje mund të japë një kontribut pozitiv dhe kur rrethanat të jenë të përshtatshme, deklaroi Ministria e Jashtme malteze.

Një zëdhënës theksoi se ”Malta vazhdon të mbështesë një zgjidhje me dy shtete që përmbush aspiratat e të dy popujve të Izraelit dhe Palestinës”, një vizion që përfshin një kryeqytet të përbashkët në Jerusalem.

Eurodeputeti maltez i qendrës së djathtë, Lee Bugeja Bartolo, i kërkoi qeverisë të bashkohet me Spanjën, Norvegjinë dhe Irlandën, të cilat njohën Palestinën në fillim të javës.

Marsin e kaluar Malta ishte në anën e Spanjës, Irlandës dhe Sllovenisë për të ndërmarrë hapa drejt njohjes, por qeveria laburiste nuk ka ndërmarrë ende hapa zyrtarë.

EMISIONET