Magjia e Krishtlindjeve në Europë/ Vendet që ofrojnë eksperiencat të paharruara

Magjia e Krishtlindjeve  në Europë/ Vendet që ofrojnë

Megjithëse mund të mos jetë vendi i parë që mendoni për tregjet tradicionale të Krishtlindjeve, Wroclaw në Poloni ka shumë për t'u ofruar vizitorëve festiv.

Nga  katër vende të ndryshme në të gjithë qytetin, ky treg i Krishtlindjeve daton që nga shekulli i 16-të dhe konsiderohet gjerësisht si një nga më të bukurit në Evropë. I rrethuar nga arkitektura interesante dhe ndërtesa të lyera me nuanca pastel, vendi kryesor në Sheshin Rynek është si i dalë nga një përrallë.

Magjia e Krishtlindjeve  në Europë/ Vendet që ofrojnë

Nëse jeni në BE dhe plotësisht të vaksinuar ose keni një test negativ për COVID, atëherë një udhëtim në Finlandë është ende i mundur. Kjo do të thotë që ju mund të bëni një udhëtim Krishtlindjesh në Lapland.

Kryeqyteti, Rovaniemi, është shtëpia zyrtare e Santa Claus. Fshati është teknikisht i hapur çdo ditë të vitit dhe ju mund të udhëtoni lehtësisht atje me autobus nga qendra e Rovaniemit.

Legjenda thotë se pema e parë publike e Krishtlindjeve në Evropë u ekspozua në Talin në vitin 1441. Dhe fryma festive e këtij qyteti mesjetar ka vazhduar që atëherë. Tregu mbahet në sheshin Town Hall të qytetit ku ekspozohet pema e Krishtlindjes. Të zbukuruara me drita, këtu shiten ushqime tradicionale estoneze të stinës si puding i zi dhe lakra e thartë. Tregu funksionon deri në 2 janar.

Magjia e Krishtlindjeve  në Europë/ Vendet që ofrojnë

Ekziston edhe tregu i Krishtlindjeve me afro 300 tezga jashtë Katedrales së Barcelonës. E vendosur në Avinguda de la Catedral, ajo zgjat deri më 23 dhjetor, një ditë para natës së Krishtlindjes. Maskat janë të detyrueshme kur nuk është e mundur të ruhet distanca sociale dhe numri i vizitorëve mund të kufizohet në fundjavë kur tregu është i zënë.

Edhe këtë vit të gjitha këto destinacione premtojnë festa të paharrueshme!

Magjia e Krishtlindjeve  në Europë/ Vendet që ofrojnë

EMISIONET