Lufta në Ukrainës, Britania: Rusia varet nga mercenarët dhe vullnetarët

Lufta në Ukrainës, Britania: Rusia varet nga mercenarët dhe

Rusia ende varet nga mercenarët dhe njësitë vullnetare të ushtrive private në luftën e saj kundër Ukrainës, edhe pas kryengritjes së Wagner, sipas agjencisë së inteligjencës ushtarake të Britanisë.

Një video e publikuar nga Kremlini tregon presidentin rus Vladimir Putin duke u takuar me Andrei Troshev, një ish-zëvendës i Yevgeny Prigozhin, kreut të kompanisë mercenare Wagner.

Putin i ngarkoi Troshevit të krijonte “njësi të reja luftëtarësh vullnetarë”.

I pranishëm në takim ishte edhe zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Yunus-bek Yefkurov, i cili së fundmi u pa duke vizituar vendet afrikane.

Inteligjenca ushtarake britanike tha se Trossev ishte i përfshirë në përpjekjen për të detyruar luftëtarët e Ëagner të nënshkruanin kontrata me ushtrinë ruse, duke shtuar se shumë veteranë të Ëagner “e shohin atë si një tradhtar të mundshëm”.

Takimi, sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, tregon se Rusia ende po përdor “kompani private ushtarake dhe po planifikon për të ardhmen e Wagner”.

EMISIONET