Lavrov viziton Iranin për të diskutuar marrëveshjen bërthamore

Lavrov viziton Iranin për të diskutuar marrëveshjen

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov mbërriti në Iran të mërkurën, për një vizitë dy-ditore, ku u takua me presidentin iranian Ebrahim Raisi.

Në Iran, Lavrov pritet të diskutojë me zyrtarët iranianë marrëveshjen për programin bërthamor iranian , situatën në Ukrainë , Siri dhe Afganistan, forcimin e bashkëpunimit tregtar dhe energjetik, si dhe zhvillimin e bashkëpunimit në rajonin e Euroazisë dhe Kaukazi .

Ministria e Jashtme e Rusisë postoi një video të fjalimi hapës të Lavrov gjatë një takimi me presidentin e Iranit, Ebrahim Raisi, në të cilin ai tha se Moska po përshtatej me atë që ai i quajti politikat agresive të Perëndimit.

"Në të gjitha vendet që përjetojnë ndikimin negativ të linjës egoiste të marrë nga Shtetet e Bashkuara dhe satelitët e saj, lind nevoja objektive për të rikonfiguruar marrëdhëniet e tyre ekonomike në mënyrë që ata të shmangin mbështetjen në tekat e partnerëve tanë perëndimorë", tha Lavrov, 

Udhëtimi i Lavrov vjen pasi Irani dhe Rusia, dy vende që përballen me sanksione ndërkombëtare, thanë në maj se donin të rrisnin lidhjet energjetike dhe tregtare, shkruan Protothema. 

Takimi po  zhvillohet gjithashtu në kontekstin e negociatave për programin bërthamor iranian, të cilat filluan në Vjenë në prill 2021 midis Teheranit dhe fuqive të mëdha (Rusia, SHBA, Kina, Franca, Britania dhe Gjermania) dhe kanë arritur në një ngërç që nga marsi.

Bisedimet indirekte midis Teheranit dhe administratës së presidentit të SHBA-së Joe Biden për të rivendosur paktin janë pezulluar që nga marsi, kryesisht për shkak të këmbënguljes së Teheranit që Uashingtoni të heqë Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike nga lista e SHBA-së e organizatave të terroriste.

Agjencia shtetërore e lajmeve iraniane IRNA tha se Lavrov do të takohet me homologun e tij iranian, Hossein Amirabdollahian, të enjten.

EMISIONET