Kremlini jep bilancin: Shkatërruam tetë raketa ukrainase mbi Detin Azov

Kremlini jep bilancin: Shkatërruam tetë raketa ukrainase mbi Detin

Brenda natës, sistemet ruse të mbrojtjes ajrore shkatërruan tetë raketa taktike operacionale ATACMS mbi Detin Azov dhe kapën tetë dronë mbi Detin e Zi, në brigjet e gadishullit të Krimesë.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria ruse e Mbrojtjes.

Sipas agjencisë Tass, ka pasur “përpjekje të shumta të regjimit të Kievit për të kryer sulme terroriste duke përdorur raketa taktike-operative amerikane ATACMS, mjete ajrore pa pilotë të tipit aeronautik, që u ndaluan kundër objektivave në territorin rus.

Raketat taktike të Federatës Ruse u shkatërruan nga sistemet e mbrojtjes ajrore në shërbim mbi Detin Azov dhe tetë dronë u kapën mbi Detin e Zi afër bregut të gadishullit të Krimesë”.

EMISIONET