Koreja e Veriut po planifikon të ndërtojë raketën bërthamore më të fuqishme në botë

Koreja e Veriut po planifikon të ndërtojë raketën

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un po planifikon të ndërtojë forcën bërthamore "më të fuqishme në botë", njoftoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

“Qëllimi përfundimtar pas programit bërthamor të Koresë së Veriut ishte të zotëronte një forcë absolute, të paprecedentë në shekull”, tha Kim të shtunën si pjesë e një urdhri që promovon dhjetëra zyrtarë ushtarakë, raportoi agjencia.

Urdhëri vjen pas asaj që Koreja e Veriut tha se ishte një "qitje provë e një lloji të ri" të raketës balistike ndërkontinentale (ICBM) më 18 nëntor.

Raketa ishte një Hwaseong-17, sipas KCNA, një raketë e madhe që teorikisht është e aftë të dërgojë një kokë bërthamore në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Kim lavdëroi zyrtarët që zhvilluan raketën e re në komentet e tij.

Ai e quajti raketën "arma strategjike më e fortë në botë" dhe tha se ajo përfaqësonte "një hap të mrekullueshëm përpara në zhvillimin e teknologjisë së montimit të kokave bërthamore në raketa balistike".

Me zhvillimin e ICBM-së së re, Kim tha se Koreja e Veriut i kishte demonstruar botës "të ardhmen e sigurt dhe gjithnjë fitimtare të shtetit tonë që përparon drejt qëllimit për të ndërtuar ushtrinë më të fortë në botë".

Në një letër dërguar Kim së fundmi, shkencëtarët nga Akademia e Shkencave të Mbrojtjes të Koresë së Veriut thanë se gjuajtja testuese shënoi një "fitore të madhe historike" për vendin dhe demonstroi sovranitetin e Koresë së Veriut, raporton CNN.

Vetë Kim mori pjesë në prezantim me një fëmijë që besohet të jetë vajza e tij, Ju Ae.

Ndërsa testi tregoi se Pheniani mund të lëshojë një ICBM të madh dhe ta mbajë atë lart për më shumë se një orë, Koreja e Veriut ende nuk e ka demonstruar aftësinë për të vendosur një kokë bombe në majë të një rakete balistike me rreze të gjatë - predha që hidhen në hapësirë është në gjendje t'i mbijetojë hyrjes së zjarrtë në atmosferën e Tokës.

Por analistët thonë se me teste të përsëritura, koreano-veriorët po përmirësojnë aftësitë e tyre.

EMISIONET