Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në Detin e Japonisë

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në Detin e

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike të paidentifikuar në Detin e Japonisë.

Kjo është raportuar nga ushtria e Koresë së Jugut, sipas raporteve të agjencisë së lajmeve Yonhap.

Nisja bëhet disa ditë pas mbërritjes së një aeroplanmbajtëse amerikane për stërvitje të përbashkëta me Jugun në një shfaqje force kundër Phenianit.

Koreja e Jugut kishte zbuluar më parë shenja se Veriu po përgatitej të lëshonte një raketë balistike të lëshuar nga një nëndetëse, tha të shtunën zyra e presidentit, një armë që Pheniani e testoi për herë të fundit në maj.

Nisja e sotme është e fundit në një seri testesh bërthamore ndonjëherë kaq intensive, duke përfshirë lëshimin e një ICBM me rreze të gjatë.

Roja bregdetare japoneze konfirmoi gjithashtu një lëshim të mundshëm të raketave balistike, duke cituar informacione nga Ministria e Mbrojtjes e Tokios.

Anijeve në zonë u është kërkuar të vëzhgojnë dhe të japin informacion për çdo objekt të paidentifikuar.

Transmetuesi publik japonez NHK tha se objekti dukej se kishte rënë jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë.

EMISIONET