Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet e Japonisë

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet  e

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në ujërat në brigjet e Japonisë, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Pheniani zbuloi llojin "e ri" të raketave të lëshuara nga nëndetëset në janar, duke e përshkruar atë si "arma më e fuqishme në botë".

Ajo vjen ndërsa Koreja e Jugut, Japonia dhe drejtuesit e inteligjencës amerikane thuhet se do të  takohen në Seul për të diskutuar për  Korenë e Veriut.

Javët e fundit, Pheniani ka ndërmarrë një mori testesh të asaj që pretendohet se janë raketa tejzanore dhe me rreze të gjatë lundrimi dhe armë kundërajrore.

Disa nga këto teste shkelin sanksionet e rrepta ndërkombëtare.

Koreja e Veriut është e ndaluar në mënyrë specifike nga Kombet e Bashkuara për të testuar raketa balistike, si dhe armë bërthamore.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut thanë se një raketë u lëshua nga porti Sinpo, në lindje të Koresë së Veriut, ku Pyongyang zakonisht bazon nëndetëset e tij.

Ai u ul në Detin Lindor, i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se ishin lëshuar dy raketa balistike, duke i quajtur lëshimet "shumë për të ardhur keq".

EMISIONET