Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike në Detin Lindor

Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike në Detin Lindor
Foto ilustruese

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në Detin Lindor, konfirmoi Shefi i Shtabit të Koresë së Jugut (JCS), sipas Yonhap Neës.

JCS kishte njoftuar më herët se ishte lëshuar  një predhë e paidentifikuar.

Roja bregdetare japoneze gjithashtu raportoi se një objekt u qëllua dhe se mund të ketë qenë një raketë balistike.

Testet e raketave balistike bien ndesh me rezolutat e OKB -së të krijuara për të frenuar aktivitetet bërthamore të Veriut. Koreja e Jugut dhe Japonia nuk dhanë detaje të tjera.

Ky veprim  vetëm disa ditë pasi Koreja e Veriut testoi një raketë lundrimi me rreze të gjatë të aftë për të goditur pjesën më të madhe të Japonisë.

Ekspertët thonë se raketa e lundrimit mund të mbajë një kokë bërthamore. Këshilli i Sigurimit i OKB -së nuk e ndalon testimin e raketave lundruese.

Por ajo konsideron se raketat balistike janë më kërcënuese, sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të gjatë dhe mund të udhëtojnë më shpejt./Ora News/

EMISIONET