Kina premton mbështetje ekonomike për Bjellorusinë

Kina premton mbështetje ekonomike për Bjellorusinë

Presidenti kinez Xi Jinping i ka siguruar homologut të tij bjellorus Alexander Lukashenko bashkëpunim të mëtejshëm, ndersa lideri i Evropës Lindore kërkon të zgjerojë marrëdhëniet ekonomike mes sanksioneve perëndimore.

“Besimi politik midis dy vendeve është rritur më shumë gjatë vitit të kaluar”, tha sot Xi gjatë një vizite të Lukashenkos në Pekin.

“Kina kundërshton ndërhyrjen e jashtme në punët e brendshme të Bjellorusisë”, tha udhëheqësi kinez. “Situata ndërkombëtare është e trazuar dhe shumë gjëra ndodhin në mënyrë të papritur”, tha Xi.

Sundimtari autoritar për një kohë të gjatë Lukashenko ka qenë i izoluar ndërkombëtarisht që nga zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, të cilat u konsideruan si mashtrim. Bashkimi Evropian nuk e njeh më atë si kreun e shtetit të Bjellorusisë dhe ka vendosur sanksione.

Lukashenko konsiderohet gjithashtu një aleat besnik i presidentit rus Vladimir Putin dhe mbështet pushtimin e plotë të Ukrainës nga Kremlini, i cili filloi më shumë se 21 muaj më parë.

Rusia dhe Bjellorusia kanë rritur përpjekjet e tyre për të zgjeruar marrëdhëniet ekonomike me Kinën në muajt e fundit për shkak të sanksioneve perëndimore.

“Kina dhe Bjellorusia janë partnerë strategjikë dhe ruajnë marrëdhënie të ngushta”, tha sot Ministria e Jashtme në Pekin.

Sipas Kinës, Bjellorusia ka qenë partnere e projektit infrastrukturor të Nismës “Brez dhe Rrugë” (BRI) të Xi, që nga viti 2014.

Minsku dhe Kina kanë ndërtuar një park industrial në Bjellorusi me vlerë qindra milionë dollarë, në të cilin kanë ngritur dyqane 111 kompani nga industri të ndryshme.

EMISIONET