Kina kërkon aneksimin e territorit, presidenti i Tajvanit: Pekini kërkon eliminimin tonë

Kina kërkon aneksimin e territorit, presidenti i Tajvanit: Pekini

Presidenti i Tajvanit Lai Ching-te ka paralajmëruar se Pekini nuk do të ndalet para asgjëje për të marrë kontrollin e ishullit të vetëqeverisur.

Duke folur në akademinë më të lartë ushtarake të Tajvanit të dielën në Kaohsiung, Lai pohoi se kadetët duhet të kuptojnë kërcënimet me të cilat përballen nga forcat e kontinentit. Tajvani njihet si një komb sovran nga vetëm 12 nga 193 vendet e botës. Zyrtarët në Pekin janë zotuar të ribashkojnë ishullin me Kinën kontinentale, duke përdorur edhe forcë “nëse është e nevojshme”.

“Sfida më e madhe është të përballemi me ngritjen e fuqishme të Kinës, e cila është shkatërrimi i status quo-së në ngushticën e Tajvanit dhe e konsideron aneksimin e Tajvanit dhe eliminimin e Republikës së Tajvanit si kauzën e madhe rinovuese të popullit të saj.” tha Lai.

Pekini e ka denoncuar Lai si një “separatist të rrezikshëm”. Pas inaugurimit të tij si president muajin e kaluar, Pekini nisi stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit që u faturuan si ndëshkim të ishullit për “akte separatiste”.

EMISIONET