Kalush Orchestra shet trofeun e Eurosong për 900 mijë dollarë, blejnë tre dronë për ushtrinë ukrainase

Kalush Orchestra shet trofeun e Eurosong për 900 mijë dollarë,

Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovisionin këtë vit e shiti për 900 mijë dollarë për të mbledhur para për luftën në Ukrainë.

Mikrofoni i kristaltë u hodh në ankand në Facebook me qëllim për të blerë dronë për ushtrinë ukrainase.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Prezantuesi ukrainas Serhiy Prytla njoftoi se me paratë do të bliheshin tre dronë PD-2 të prodhimit ukrainas, raporton BBC.

Shitja përkoi dhe me një koncert bamirësie të grupit në Branderburg të Gjermanisë.

Me këtë koncert ata synonin të mblidhnin fonde për kujdesin dhe furnizimet mjekësore.

EMISIONET