Johnson bisedon me Zelenskyn: Ukraina mund t’i marrë territoret e pushtuara nga Rusia

Johnson bisedon me Zelenskyn: Ukraina mund t’i marrë territoret e

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një telefonate se Ukraina mund të rimarrë territorin e pushtuar së fundmi nga Rusia.

“Kryeministri tha se bota qëndron prapa Ukrainës dhe ai besonte se ushtria e Presidentit Zelensky mund të rimarrë territorin e kapur së fundmi nga forcat e Putinit”, njoftoi zëdhënës i Doëning Street, shkruajnë mediat e huaja. 

Johnson i tregoi Zelenskyn për pajisjet më të fundit ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar që po dërgohen në Ukrainë.
Sipas asaj që raportojnë mediat, këto armë përfshijnë 10 sisteme artilerie vetëlëvizëse dhe municione bredhëse, të cilat do të mbërrinin në ditët dhe javët e ardhshme.

EMISIONET