“Jemi optimistë për kundërofensivën”, Biden: Perëndimi ka bërë të pamundurën për të përgatitur Ukrainën

“Jemi optimistë për kundërofensivën”, Biden:

“Vendet perëndimore kanë bërë të pamundurën për të përgatitur Ukrainën për kundërsulmin e saj, ndaj Uashingtoni është optimist”, u shpreh presidenti amerikan Joe Biden në një konferencë për shtyp me kryeministrin britanik Rishi Sunak.

“Ne kemi bërë gjithçka që mundemi kolektivisht dhe mbështetja do të vazhdojë”, tha presidenti amerikan i pyetur nëse ndihma ushtarake për Kievin do të vazhdonte me nisjen e kundërofensivës nga Ukraina.

Biden shtoi se në situatën në zhvillim “ata janë shumë optimistë nga bisedimet e kryera me palën ukrainase”. Presidenti amerikan theksoi se SHBA dhe aleatët e saj synojnë t’i ofrojnë ndihmë Kievit për të garantuar “siguri afatgjatë” në botë.

EMISIONET