Japonia raporton rritje rekord të infeksionit bakterial potencialisht vdekjeprurës

Japonia raporton rritje rekord të infeksionit bakterial potencialisht

Rastet e një infeksioni bakterial të rrezikshëm dhe shumë fatal kanë arritur nivele rekord në Japoni, tregojnë shifrat zyrtare.

CNN shkruan se ekspertët deri më tani janë të paaftë për të përcaktuar arsyen e rritjes së rasteve.

Që nga 2 qershori, Ministria e Shëndetësisë e Japonisë kishte regjistruar 977 raste të sindromës së shokut toksik streptokoksik (STSS), e cila ka një shkallë vdekshmërie deri në 30%. Rreth 77 njerëz kanë vdekur nga infeksioni midis janarit dhe marsit, shifrat më të fundit të disponueshme.

Përhapja e vazhdueshme në Japoni tashmë ka tejkaluar rekordin e mëparshëm të vitit të kaluar prej 941 infeksionesh paraprake, më i larti që nga fillimi i statistikave në vitin 1999.

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Infektive të Japonisë raportoi 97 vdekje për shkak të STSS vitin e kaluar.

STSS është një infeksion bakterial i rrallë por serioz që mund të zhvillohet kur bakteret përhapen në indet e thella dhe në qarkullimin e gjakut.

Pacientët fillimisht vuajnë nga ethet, dhimbjet e muskujve dhe të vjellat, por simptomat mund të kthehen shpejt në kërcënim për jetën me presion të ulët të gjakut, ënjtje dhe dështim të shumëfishtë të organeve ndërsa trupi shkon në shok.

“Edhe me trajtim, STSS mund të jetë vdekjeprurëse. Nga 10 persona me STSS, deri në tre persona do të vdesin nga infeksioni,” sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Shumica e rasteve STSS shkaktohen nga bakteret e grupit A streptokoku (GAS), i cili prodhon kryesisht infeksione të temperaturës dhe fytit tek fëmijët. Në rrethana të rralla, streptokoku A mund të bëhet invaziv kur bakteri prodhon një toksinë që i mundëson hyrjen në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar sëmundje të rënda si shoku toksik.

Infeksionet invazive të streptokokut të grupit A u frenuan kryesisht nga kontrollet e Covid-19, si maskimi dhe distancimi social, por pasi ato masa u lehtësuan, shumë vende raportuan një rritje të rasteve.

Në dhjetor 2022, pesë vende evropiane raportuan në Organizatën Botërore të Shëndetësisë një rritje të streptokokut të grupit A invaziv (iGAS), me fëmijët nën 10 vjeç më të prekurit.

CDC tha se po hetonte gjithashtu një rritje të dukshme të sëmundjes në atë kohë.

EMISIONET