Izraeli publikoi videon nga tuneli poshtë spitalit al Shifa në Gaza, vjen reagimi nga Hamasi

Izraeli publikoi videon nga tuneli poshtë spitalit al Shifa në Gaza,

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka hedhur poshtë njoftimin e ushtrisë së Izraelit (IDF) se ka gjetur një spital të tunelit al Shifa. Më herët, IDF publikoi pamjet e asaj që tha se ishte një tunel i Hamasit nën kompleksin mjekësor – më i madhi i Gazës – i cili beson se do të çojë në një seli të Hamasit.

Por përfaqësuesi i Hamasit në Liban, Osama Hamdan u përgjigj: “Ata pohuan se ky spital ishte një qendër komandimi, kontrolli, administrimi dhe dominimi, një çështje që është shumë më e madhe se thjesht një tunel. Ku është?”. “Nuk ka asgjë të tillë. Jo sepse e kemi fshehur, por sepse kjo është e vërteta për të cilën gënjen pushtuesi”.

Ai vazhdoi: “Nëse pushtuesi gjen një vrimë këtu apo atje, hyn në një tunel këtu apo atje, kjo nuk do të thotë shumë”. “Ne nuk e mohojmë që tunelet shtrihen përgjatë rrugëve dhe rrugëve në Gaza për qindra kilometra. Ne kurrë nuk e kemi fshehur këtë”.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit dhe agjencia e sigurisë Shin Bet kanë publikuar disa pamje të reja të cilat thuhet se tregojnë një pjesë të rrjetit të tunelit të Hamasit nën spitalin Shifa të qytetit të Gazës, ku grupi supozohet të ketë një qendër kryesore komanduese.

EMISIONET