Izraeli fajëson OKB-në për mungesën e ndihmës në Gaza

Izraeli fajëson OKB-në për mungesën e ndihmës në

Izraeli duket se ka fajësuar Kombet e Bashkuara për mungesën e ndihmës në Gaza. Në një postim në X, COGAT, pjesë e ministrisë izraelite të mbrojtjes, tha se “ndihma është atje”.

Izraeli është kritikuar gjatë konfliktit për moslejimin e ndihmave. I gjithë kufiri i tij me Gazën – i cili u shkel në efekte shkatërruese nga Hamasi gjatë sulmeve të tij terroriste të 7 tetorit – është i mbyllur.

Marrëdhëniet midis Izraelit dhe OKB-së janë të tensionuara, me Izraelin që revokon aksesin ndaj disa zyrtarëve dhe godet thirrjet e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së për një armëpushim. Në komentet që nuk shkuan mirë në Tel Aviv, shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut ka thënë se krimet e luftës janë kryer nga të dyja palët.

Tani Izraeli thotë se OKB-ja “duhet të bëjë më mirë” në dërgimin e ndihmave për civilët në Gaza. Deri më tani, ndihma që ka hyrë në Gaza e ka bërë këtë nëpërmjet kalimit Rafah midis Gazës dhe Egjiptit. Një tjetër pikë kontrolli, vendkalimi Kerem Shalom, do të hapet për të ndihmuar me kontrollet, shtoi COGAT.

Palestinezët janë përballur me mungesa të rënda të ushqimit, ujit dhe mallrave të tjera bazë, me dërgesat e ndihmave duke u ngadalësuar në një rrjedhje që nga përfundimi i armëpushimit shtatë-ditor në fillim të këtij muaji.

EMISIONET