"Ishte shumë e bukur për të", spiunazhi rus zbulon komplotin ukrainas ndaj pilotëve të saj. I ndryshonin mendjen me të dashura seksi e para

"Ishte shumë e bukur për të", spiunazhi rus zbulon

Rusia doli sot publikisht duke pretenduar se kishte prishur një komplot të guximshëm për të joshur pilotët e forcave ajrore të Vladimir Putin që të dezertonin dhe të fluturonin avionët e tyre luftarakë në Ukrainë.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Rusia pretendoi se skema ishte krijuar nga inteligjenca britanike dhe ukrainase që synonte të turpëronte Kremlinin.

Megjithatë, një pretendim i ri nga një hetues i medias, i cili thotë se po monitoronte operacionin për një dokumentar, është se rusët pësuan një dështim të madh.

Shfaqja e papritur e Marias u dëshmoi ukrainasve se një operacion i ngathët i goditjes së Lubyanka ishte duke u zhvilluar, thotë gazetari Christo Grozev, një ekspert kryesor i zyrës britanike të hetimit.

Oficerët e inteligjencës ushtarake të Kievit “u përpoqën të rekrutojnë pilotë ushtarakë rusë për një shpërblim monetar dhe garanci për marrjen e nënshtetësisë së një prej vendeve të BE-së”, tha FSB, dikur e drejtuar nga Putin.

Raportet thonë se pilotët rusë mund të kishin bërë 2 milionë dollarë për dezertimin me avionët e tyre ushtarakë.

Aparatet e sigurisë së Putinit pretenduan se kishin përgjuar komunikime me tekst dhe zë midis një punonjësi të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës dhe një pilot rus.
Plani lejonte pagesa paradhënie prej 4000 dollarësh në një përpjekje për të bindur një pilot rus që të fluturonte Su-24, Su-34 ose Tu-22MZ të tij në Ukrainë. Piloti rus i paidentifikuar duket se nuk dinte asgjë për të dashurën e tij të supozuar Maria.

Paratë u transferuan nga korrieret femra, të cilat dyshohet se u arrestuan në qytetin rus Kazan.

Pasaportat nga Rumania dhe Sllovenia u përgatitën për të dashurën e një piloti, duke u garantuar atyre një të ardhme në Evropë.

Por Grozev, i akuzuar nga rusët për përfshirje në komplotin e supozuar ukrainas-britanik, ka një pretendim tjetër.

"Duke përdorur një përzierje tradicionale të 'provave' të falsifikuara dhe fakteve të interpretuara lirshëm, FSB… më akuzoi mua personalisht se isha i përfshirë në komplotin e rrëmbimit të avionit," pretendoi ai, duke thënë se një mesazh nga ai në një numër në Mbretërinë e Bashkuar ishte krejtësisht i rremë.

“Ajo që është e vërtetë, megjithatë, është se unë kam qenë i përfshirë në këtë histori më të çmendur se të trilluar të agjentëve të trefishtë, pasaportave false dhe të dashurave false, si regjisor dokumentarësh.

“Po, ne po përshkruajmë një nga operacionet më të çuditshme të të gjitha kohërave. Ndërsa Rusia po e paraqet sot këtë si një grusht shteti për kundër-inteligjencën e saj, në fakt operacioni ishte një gabim serioz për FSB-në, duke zbuluar pa dashje identitetin e dhjetëra oficerëve të kundër-inteligjencës, metodat e tyre të funksionimit dhe pasuritë e tyre të fshehta," tha ai.

EMISIONET